Tudományos Szieszta

Földrajz és Környezettudományi Intézet

Varázstorony

(Természettudományi Pályaorientációs és Módszertani Központ)

Külső kapcsolatok

FutureRFID - Az RFID/NFC technológia továbbfejlesztési lehetőségei az "Internet of Things" koncepciói mentén - TÁMOP pályázat
Alkalmazható természettudományok oktatása a Tudásalapú Társadalomban - TÁMOP pályázat
EKF TTK Mesterképzés a Tudásalapú Társadalom szolgálatában - TÁMOP pályázat

Biológia Bsc.

Képzési forma, tagozat:
Alapfokozat (BSc), nappali és levelező tagozat

Képzési idő:
6 félév

Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése:
Biológus

Szakirányok:

  • biológia szakirány
  • biológus laboratóriumi operátor szakirány
  • tanári szakirány (tanulmányaikat MSc szinten folytatva tanári végzettséget szerezhetnek)

A képzés célja:
A képzés célja olyan biológusok képzése, akik természettudományos, matematikai, kémiai, fizikai és informatikai alapismereteik birtokában képesek a biológia legfontosabb összefüggéseinek az elemzésére, új biológiai ismeretek megszerzésére. Ismerik tudományterületükön a legfontosabb kutatási módszereket. Gyakorlati és laboratóriumi ismereteik alapján alkalmasak biológiai feladatok megtervezésére, megoldására és értékelésére, továbbá kellő mélységű elméleti ismeretekkel rendelkeznek a képzés második ciklusban történő folytatásához.
Az alapfokozat birtokában a biológusok képesek:

  • a biológia legfontosabb összefüggéseinek az elemzésére, az alapelvek gyakorlati alkalmazására;
  • a kutatás legalapvetőbb módszereinek az alkalmazására;
  • laboratóriumi és terepi feladatok megoldására, laboratóriumi technikák, műszerek használatára, számítógépes adatfeldolgozás alkalmazására;
  • a kutatói modult elvégzők önálló biológiai tudományos probléma felvetésére, egyszerűbb kísérleti megoldások tervezésére, kivitelezésére és értékelésére;
  • laboratóriumi és terepi műveletek elvégzésére;
  • kísérletek tervezésére, kivitelezésére és alkalmazására.

Az alapszakon végzettek rendelkeznek együttműködő, kapcsolatteremtő képességgel, kommunikációs készséggel, idegen nyelvtudással, minőség iránti igénnyel, felelősségtudattal.

Az ideális jelentkező:
Aki szereti a biológiát, a természet megfigyelését és kutatását, szabadban és laboratóriumi körülmények között. Érdeklik a modern kémiai és biológiai laborvizsgálatok, molekuláris biológiai ismeretek. Képes a biológiai vizsgálatokban széles körben alkalmazni a számítástechnikai és informatikai ismereteket. Jó kapcsolatteremtő képességgel, kommunikációs készséggel és idegen nyelvtudással rendelkezik. Elhivatottságot érez a tanári pálya iránt, ezért MSc szinten folytatva tanulmányait a biológia tárgy tanításával kíván foglalkozni.

Főbb tárgyak:

  • általános társadalom- és természettudományos ismeretek terén: EU- és gazdaságismeretek, matematika, informatika, kémia, fizika, földtudomány és biológia;
  • szakmai alapozó ismereteknél: biokémia, sejtbiológia, növényszervezetten, növényrendszertan, állatszervezettan, állatrendszertan;
  • szakmai törzsanyagban: összehasonló élettan, növényélettan, humánbiológia, genetika, mikrobiológia, molekuláris biológia és biotechnológia, ökológia és biogeográfia, evolúcióbiológia, etológia, természet- és környezetvédelem;
  • differenciált szakmai ismeretek:
    1. a szakirányokhoz tartozó speciális ismeretkörök;
    2. a második szak szakterületi ismeretei. A tanári mesterképzési szak választása esetén a tanári felkészítéshez szükséges pedagógiai és pszichológiai modul.

Nyelvi követelmények
Az alapfokozat megszerzéséhez államilag elismert legalább középfokú C típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány, illetve oklevél szükséges.

Továbbtanulási lehetőségek, doktori képzés:
Hallgatóink a diploma megszerzése után magyarországi és külföldi egyetemeken kétéves biológiai alapszakra épülő mester (MSc) képzésben, illetve ezek után három éves doktori (PhD) programon folytathatják tanulmányaikat.

"A szakma szépségei":
A biológia alapképzést elvégző hallgató olyan a választott szakirányának megfelelő szakember, aki képes a legkülönfélébb biológiai, orvosi és egészségügyi, élelmiszeripari, környezetvédelmi, minőségvizsgáló laboratóriumok asszisztensi feladatainak ellátására. Ezzel nemcsak egyszerű laboránsi feladatok ellátására képesek, hanem önálló laborfeladatok tervezésére és végzésére, felsőfokú végzettségük alapján középvezetői beosztásban is tevékenykedhetnek megfelelő gyakorlat elsajátítása után. A tanári specializációt választóknál a mikroszkópikus világ megismerése, a természet megfigyelése terepen, kiránduláson és terepgyakorlatokon, az állatok és növények életének megértése, az élet és környezet viszonyának tisztázása, a biológiai lét szépségeinek felfedezése, az érdeklődő kisdiákok tanulmányi sikereinek segítése.

Elhelyezkedési esélyek és lehetőségek:
Az ország északi régiójában is az egyre szaporodó környezetvédelmi, egészségügyi, vízvédelmi élelmiszeripari, gyógyszeripari, mezőgazdasági laboratóriumok igénylik a gyakorlati szakembereket. a képzés jellege folytán alkalmas arra, hogy a főiskolát végzett, felsőfokú végzettségű szakemberek önálló asszisztensi feladatokat kapjanak az elméleti és alkalmazott kutatásokat végző laborokban és intézményekben egyaránt. A biológus operátorok képzése, akik általános biológiai felkészültségük alapján alkalmasak a gyakorlati élet különböző területein jelentkező feladatok ellátására, például minőségvizsgáló laboratóriumokban az egészségügy, a konzerv- és élelmiszeripar, a gyógyszeripar, általában bioipari munkahelyeken, a környezetvédelem területén, továbbá az agrárágazatban. Ismereteik hasznosíthatók bizonyos vállalkozói tevékenységek során is.
Általános iskolákban pedagógiai asszisztensként egyéb nem tanórai feladatok felelőseként, az ország bármely pontján, ahol biológiaoktatás folyik, szakképző szakközépiskolában.

Részletes információk
Eszterházy Károly Főiskola, Tanulmányi és Információs Központ Felvételi Csoport
3300 Eger, Eszterházy tér 1.
Tel.: 36/520–424, Fax: 36/520-425
Interneten: http://www.tik.ektf.hu
E-mail: felvi [kukac] ektf [dot] hu

Eszterházy Károly Főiskola, Növénytani Tanszék
3300 Eger, Leányka u. 6.
Tel.: 36/520–400/4154
E-mail: novtan [kukac] ektf [dot] hu


Bővebb információk:

Languages

Belépés

nEtSZKÖZKÉSZLET

TTK logo

Regionális Tudásközpont

International Conference on Applied Informatics