Tudományos Szieszta

Földrajz és Környezettudományi Intézet

Varázstorony

(Természettudományi Pályaorientációs és Módszertani Központ)

Külső kapcsolatok

FutureRFID - Az RFID/NFC technológia továbbfejlesztési lehetőségei az "Internet of Things" koncepciói mentén - TÁMOP pályázat
Alkalmazható természettudományok oktatása a Tudásalapú Társadalomban - TÁMOP pályázat
EKF TTK Mesterképzés a Tudásalapú Társadalom szolgálatában - TÁMOP pályázat

Önkéntesekkel a Parlagi sasokért - lehetőség a szakmai gyakorlat eltöltésére

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a Helicon Life + pályázat keretében ismét meghirdeti a fokozottan védett parlagi sas védelme érdekében életre hívott fészekőrzési tábort. Az Európai Uniós társfinanszírozású pályázat, „A Parlagi sas védelme Magyarországon” (LIFE10NAT/HU/019)” címmel 2012 és 2016 között minden évben meghirdeti az Igazgatóság működési területén található parlagi sas fészkek közül az emberi tevékenység által leginkább veszélyeztetettebb fészek őrzését. A kijelölt terület a Hevesi-sík Különleges Madárvédelmi Terület, ahol a faj az elmúlt évtizedek védelmi intézkedéseinek köszönhetően megerősödött és jelenleg erős bázisát adja az országos állománynak.

 

A fészekőrzés szükségességét a közvetlen és közvetett emberi zavarás, károkozás okozta fészekelhagyások és madárpusztulások indokolták. Az elmúlt évtizedben komoly problémává nőtte ki magát a mérgezések, illegális kereskedelem, madárlelövések. Ebben az időszakban a Kárpát-medencében közel 200 példány rétisas, szirti sas, parlagi sas esett áldozatul a mérgezéseknek köszönhetően. Ezért fontos, hogy széles társadalmi összefogással gátat szabjunk ennek a felelőtlen emberi pusztításnak.

Az elmúlt évek tapasztalatai során egyre inkább az érdeklődés középpontjába kerülő tábor önkéntesek, egyetemi hallgatók, középiskolások, családok, baráti társaságok számára nyújt lehetőséget aktívan részt venni-e különleges fajvédelmi intézkedésben. Az egy hetes sátorozás során közvetlen kapcsolatba kerülnek az érdeklődök, a madarak megfigyelésén keresztül, a faj napi ritmusával, fészkelési szokásaival, táplálkozásával, fiókanevelésével. A táborba kétféleképpen lehet jelentkezni, mégpedig önkéntes alapon illetve nyári gyakorlat címén. Az iskolás korosztály számára az Igazgatóság gyakorlati igazolást tud kiállítani, amit a nyári gyakorlati idejébe tud beszámítani a diák, hallgató. Az önkéntesek pedig kellemes és egyúttal hasznos napokat tudnak tölteni a természetben egy kiváltságos lehetőség keretén belül.

A fészekőrzés spektívvel és távcsővel megközelítőleg 1 km-es távolságról történik a sasok zavarása nélkül, de mégis kellő közelségben ahhoz, hogy hasznos információkat gyűjtsünk az adott pár szokásairól, mindennapjairól és biztosítani tudjuk a fészek őrzését. A heti váltásokban érkező fészekőrzők 2-3-4 fős társaságokban végzik az őrzést. A tábor nomád jellegű, sátras körülmények között zajlik, amiket a program biztosít, minden ehhez szükséges alapfelszereléssel egyetemben. A napi egyszeri meleg ételt és esetleges konzervet, ásványvizet, kenyeret a hét folyamán a program részeként alapellátásként tartalmaz. Az őrzés alatt folyamatos dokumentációt kell végezni, amit a rendelkezésre bocsátott nyomtatványokon kell végrehajtani.

A fészekőrzés során a fiókák gyűrűzésére is sor kerül minden évben, amelyre a fészekőrzésben részt vevők külön meghívást kapnak. A gyűrűzés során a faj és az egyed megismerése érdekében genetikai anyagot valamint többek között testsúlyt, szárnyméreteket vesznek fel, majd esetleg GPS-es jeladót is kap a kirepülés előtti időszakban.

A tavalyi évben különleges lehetőség állt a fészekőrzők előtt. Közvetlen emberi zavarás miatt megzavart és a szülőmadarak által otthagyott fészekből mentett, majd a Kőrös Maros Nemzeti Park munkatársai által tojásból keltett fióka került a fészekőrzött párhoz. A fokozott figyelemmel kísért fiókanevelés során az adaptáció sikerrel zárult, a szülőpár elfogadta az új jövevényt és a saját fiókával együtt eredményesen reptette ki a fészekből. A jövevény a Remény nevet kapta, akit kirepülés előtt GPS-es jeladóval láttunk el, így azóta a nagyközönség számára is elérhető internetes felületen folyamatosan nyomon tudjuk követni az útját.

Fészekőrzési turnusok, időpontok

április 11 – 18.  május 9 – 16. június 6 – 13. július 4 – 11.
április 18 – 25.  május 16 – 23. június 13 – 20. július 11 – 18.
április 25 - május 2.
 május 23 – 30. június 20 – 27. július 18 – 25.
május 2 – 9.
 május 30 – június 6. június 27 – július 4. július 25 - augusztus 1.

Jelentkezés:

Jelentkezni e-mailban: sasvarij [kukac] bnpi [dot] hu vagy telefonon a +36/30-997-32-37
A jelentkezésről visszaigazolást küldünk, és a turnus előtt telefonon egyeztetünk.

További információkat a fenti elérhetőségeken lehet kapni.

Fontosabb linkek:

http://parlagisas.hu/

http://www.satellitetracking.eu/

Fotó: Sasvári János

Languages

Belépés

nEtSZKÖZKÉSZLET

TTK logo

Regionális Tudásközpont

International Conference on Applied Informatics