Tudományos Szieszta

Földrajz és Környezettudományi Intézet

Varázstorony

(Természettudományi Pályaorientációs és Módszertani Központ)

Külső kapcsolatok

FutureRFID - Az RFID/NFC technológia továbbfejlesztési lehetőségei az "Internet of Things" koncepciói mentén - TÁMOP pályázat
Alkalmazható természettudományok oktatása a Tudásalapú Társadalomban - TÁMOP pályázat
EKF TTK Mesterképzés a Tudásalapú Társadalom szolgálatában - TÁMOP pályázat

Az EKF TTK Földrajz Tanszékének bemutatása

Az Eszterházy Károly Főiskola jogelődjét 1948-ban alapították Debrecenben, az egyetem részeként. Egy évvel később, már Egerben működött Egri Pedagógia Főiskola néven. A földrajz szak a képzés indításától napjainkig folyamatosan létezik. Tanszékünk első tanszékvezetője Dr. Udvarhelyi Károly a magyar földrajztanárképzés meghatározó egyénisége volt. A Földrajz tanárképzés a kezdő periódusban három éves volt, majd ezt követően napjainkig négy éves képzésben folyik. A kétszintű tanárképzés keretében az általános iskolák felső tagozatai számára képeztünk szaktanárokat. Az utóbbi két évtizedben már csaknem valamennyi tanári szakkal párban. Az elmúlt évtizedekben több ezer tanár szerezte meg a földrajztanári oklevelét főiskolánkon. Többen közülük később egyetemi diplomát, egyetemi doktori címet és tudományos fokozatot is szereztek. E tények is öregbítették földrajztanár képzésünk országosan elfogadott jó hírét.

A Földrajz Tanszék mind oktatói létszámban, mind az oktatók tudományos teljesítményében fejlődött. Az összes oktatott földrajz szakos hallgató száma napjainkban meghaladja a 300-at. Főiskolai földrajz tanárképzésünk fontos részét alkotó szakmódszertani képzésünk színvonala, amely Dr. Udvarhelyi Károly nyomdokain járt, mindig elismert volt. Napjainkban hazánkban úttörő szerepet töltünk be az IKT eszközök földrajz-oktatásban való alkalmazásában.

Oktatásunk és a tudományos kutatás tanszékünkön is elválaszthatatlan területek lettek. A földrajztudomány összetett volta miatt a tanszék oktatói külön-külön egy-egy vagy két rokon tudományágban kutatnak. Oktatóink rendszeresen publikálnak hazai és külföldi szakmai folyóiratokban, résztvevői különböző tudományos konferenciáknak.


Oktatásunkban a 2000/2001-es tanévben került bevezetésre részképzésként a terület- és településfejlesztő szakirány. Erre az innovációra azért került sor, hogy végzett hallgatóink számára a tanári végzettségen kívül a megújuló munkaerőpiacon is versenyképes tudást szerezzenek. A képzés keretében ismereteket szereznek a területi tervezésről és irányításról, a projektek lebonyolításáról, koordinálásáról, fejlesztési tervek készítéséről, pályázatok írásáról, szakértői anyagok készítéséről stb.


Ezen a nyomon haladva dolgoztuk ki 2004-2005 folyamán az új típusú 3 éves területfejlesztő (BSc) geográfus képzésünket. Az új képzés kialakításában együttműködtünk a többi hazai, geográfus képzést folytató egyetemmel és főiskolával a HEFOP/2004/3.3 pályázat keretében.

Languages

Belépés

nEtSZKÖZKÉSZLET

TTK logo

Regionális Tudásközpont

International Conference on Applied Informatics