Sportszakemberképzés az életminőség szolgálatában - TÁMOP pályázat

Rekreációszervezés és egészségfejlesztés

Rekreációszervezés és egészségfejlesztés szak


Képzési forma, tagozat: Alapképzés, nappali és levelező tagozat

Képzési idő: 6 félév

Az szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

  • Rekreációszervezés és egészségfejlesztés
  • A szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Recreation Management and Health Promotion

A képzés célja, az elsajátítandó szakmai kompetenciák:

A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik megalapozott elméleti és gyakorlati ismeretek és készségek birtokában képesek közvetítő és fejlesztő szerep betöltésére az egészségfejlesztés és rekreáció területén; hozzájárulnak az egészséges életmód megalapozásához, az egészségfejlesztéshez, a rekreációs és mentálhigiénés kultúra kialakításához, feltételeinek megteremtéséhez és korrekciójához a családokban és társadalmi – egészségügyi, szociális, nevelési-oktatási – intézményekben, civil szervezetekben. A szakon végzettek képesek az egészségfejlesztés rekreációval kapcsolatos projektjeinek kidolgozására, megvalósítására; egészségfejlesztő és rekreációs alaptevékenységek végzésére; az egészséget veszélyeztető társadalmi problémák, valamint a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok körében felmerülő egészségfejlesztési feladatok, mentálhigiénés szükségletek feltárásában történő közreműködésre. Továbbá kellő mélységű elméleti ismeretekkel rendelkeznek a képzés második ciklusban történő folytatásához.

Az alapfokozat birtokában a rekreációszervező és egészségfejlesztő ismeri:

  • az egészséges emberi szervezet alapvető testi, lelki működését és a helytelen életmódból fakadó egészségkárosító tényezőket;
  • az egészség és életmód fejlesztésének lehetőségeit és módszereit;
  • a rekreáció módszereit és technikáit;
  • az egészséges munkavégzés, munkakultúra, ergonómiai, mentálhigiénés és szervezeti kultúrával való összefüggéseit, fejlesztési és projektmenedzsment módszereit;
  • a balesetmegelőzés és elsősegélynyújtás alapvető szabályait.

Az alapfokozat birtokában a rekreációszervező és egészségfejlesztő képes, illetve alkalmas:

  • egészségügyi, szociális, nevelési-oktatási intézményekben, civil szervezetekben az egészségfejlesztés, a rekreációs és mentálhigiénés kultúra feltételeinek kialakítására;
  • egészségfejlesztő, rekreációs projektek kidolgozására;
  • egészségfejlesztő, rekreációs és életmódprogramok gyakorlati megvalósítására;
  • elsősegélynyújtásra, balesetvédelmi programok kidolgozására;
  • közreműködni az egészségfejlesztéshez, rekreációhoz szükséges pályázatok elkészítésében;
  • szakterületén a pedagógia, pszichológia, szociológia és a testkultúra módszereinek alkalmazására;
  • a korszerű informatikai rendszerek és eszközök alkalmazására.

A szakon végzettek rendelkeznek az egészséges életmód és életminőség, valamint a rekreáció korszerű szemléletével; az egészséges emberi magatartás befolyásolásához szükséges kommunikációs és szociális készségekkel és pedagógiai ismeretekkel; a szakterületükhöz tartozó etikai, jogi és gazdasági; valamint alapvető kommunikációs és tömegkommunikációs ismeretekkel.

Az ideális jelentkező:

  • Jellemezi az érdeklődés a testkultúra, azon belül a rekreáció, az egészség és az egészségfejlesztés iránt.
  • Érdekli az emberi szervezet felépítése és működése iránt, általában és rekreálódás közben.
  • Magas szintre akarja fejleszteni képességeit és készségeit a rekreáció szervezése és az emberek egészségének fejlesztése terén.
  • Fontosnak tartja, hogy egy jó testkulturális szakember – túl a sportrekreációs és egészségfejlesztő szakma szakismeretein – sportmenedzseri alapismeretekkel is rendelkezzen.

Főbb tárgyak:

  • Alapozó ismeretek (sporttörténet, sportpedagógia, sportpszichológia, etika, esztétika).
  • Orvosi tantárgyblokk (anatómia, élettan, humánbiológia, egészségtan, sportegészségtan, rehabilitáció, gyógytorna, gyógytestnevelés, elsősegélynyújtás).
  • Sportgazdasági ismeretek (sportmenedzsment, sportmarketing, eseményszervezés, sportdiplomácia).
  • Sportszakismeretek (gimnasztika, atlétika, torna, úszás, labdajátékok, görkorcsolya, harcművészetek, zenés-táncos alapformák).
  • Differenciált szakmai ismeretek (rekreációszervező szakirány, 60 kredit, pl. a rekreáció elmélete, szellemi rekreáció, rekreációs edzéstan, relaxációs technikák, fittségi vizsgálatok, gerontológia, terhelésélettan stb.).
  • Szakmai gyakorlat: táborok (turisztika tábor, sítábor, vízitábor, rekreációs táborok), rekreációs szervezetek, társaságok, egyesületeknél végzett szakma-specifikus gyakorlat.

Nyelvi követelmények

Az alapfokozat megszerzéséhez egy idegen nyelvből államilag elismert B2 komplex (korábban középfokú C) típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány, illetve oklevél szükséges.

Továbbtanulási lehetőségek, doktori képzés:

Hallgatóink a diploma megszerzése után mesterképzésben vehetnek részt rekreáció és egészségfejlesztő tanár mesterszakokon. Ezt követően lehetőségük van szakterületük bármely doktori iskolájának elvégzésére.

A szakma szépségei:

A sportrekreátori munka olyan tevékenység, amely egy szakterülethez, az egészséghez, a rekreációhoz és a sporthoz kapcsolódó képzést, tanulmányokat és diplomát feltételez, tehát több mint egy általános ismereteken alapuló alapdiploma. A differenciált szakmai ismeretek (rekreációszervező szakirány) révén további értékes, jól konvertálható ismereteket lehet megszerezni. Rekreációs foglalkozások megszervezése, a rekreációs szervezet vezetése, egészségterv készítése mind szép feladat egy sportrekreációs szakember számára. 

Elhelyezkedési esélyek és lehetőségek:

A főiskolai rekreációszervezés és egészségfejlesztés alapszakos oklevéllel rendelkezők több területen is elhelyezkedhetnek (iskolában szabadidő szervezőként; fitneszcentrumokban vezetőként, rekreátorként, animátorként vagy életmód szaktanácsadóként; sportegyesületekben rekreációs szakemberként; vállalatoknál egészségfejlesztőként, önkormányzatoknál sportreferensként stb.).

A magyar rekreációszervező és egészségfejlesztő diplomát szerte a világban elfogadják!

Részletes információk
Eszterházy Károly Főiskola, Tanulmányi és Információs Központ Felvételi Csoport
3300 Eger, Eszterházy tér 1.
Tel.: 36/520-424, Fax: 36/520-425
Interneten: http://www.tik.ektf.hu
E-mail: felvi@ektf.hu

Eszterházy Károly Főiskola, Testnevelési és Sporttudományi Intézet
3300 Eger, Leányka u. 6.
Tel.: 36/520-488, Fax: 36/520-433
Interneten: http://www.ektf.hu
E-mail: tesi@ektf.hu

Belépés