Sportszakemberképzés az életminőség szolgálatában - TÁMOP pályázat

Bemutatkozás

Főiskolánk alapítási éve 1948, helyszíne Debrecen. Az 1945 óta működő nyolc osztályos általános iskola felső tagozatos tanulóinak oktatására, tanítására találta ki az új főiskolai szintű képzést az akkori Közoktatási Minisztérium. A Testnevelés Tanszék a 2003-ban három tanszékkel (Testkultúra-elmélet Tanszék, Sportági Tanszék, Sporttudományi és Módszertani Tanszék) alakult Sporttudományi Intézet jogelődje.

A Testnevelés Tanszék és a Sporttudományi Intézet története egybeesik a főiskola történetével, ugyanis 1948 tavaszán indult a szervezőmunka, a nulláról. Semmi központi elképzelés, program nem létezett, az ott lévő tanárok a maguk eszére hallgatva próbálták megálmodni az új rendszert.

Egyszemélyes tanszékek voltak a szakokon, kivéve a testnevelést, ahol a két nem miatt egy férfi és egy női kolléga dolgozott. Alapító tanszékvezetőnk Dr. Kálmánchey Zoltán volt.

Debrecenben nagyon mostoha körülmények között, az egyetemi épület alagsorában indult a képzés. Az egyetem és a város nem örült az új felsőoktatási intézménynek.

1949. május 11-én a debreceni Nagyerdő egy kies részén lerakták a leendő új épület alapkövét, aztán az öröm és néhány hét után - felsőbb utasításra - egyszer csak összepakolták a főiskolát, és átköltöztették Egerbe, a líceum épületébe.

A körülmények kezdetben itt is nagyon rendezetlenek voltak, de a munka folyt tovább (denevérek röpködtek az épületben, fűtés nem volt stb.).

1951-ben végzett testnevelés szakon az első évfolyam, 6 fővel. A képzés ekkor 2 éves, két vagy egy szakos formában zajlott.

1955-59 között a szaktanárképzés szünetelt, mindössze két kolléga dolgozott a tanszéken, az általános testnevelés feladatait látták el a nem testnevelés szakos hallgatók részére.

1959-ben Bély Miklós vezetésével újra indult a testnevelő tanárképzés, 32 fővel. A képzés ekkor (1959-1964) négyéves, három szakos formában zajlott, és 1964-től vette kezdetét a 4 éves, 2 szakos testnevelő tanárképzés.

A tanári létszám alakulása

A tanári létszám a hallgatói létszám folyamatos emelkedésével egyenes arányban nőtt. Kezdetben kétfős tanszék voltunk, de például 1960-ban 4 fő, 1970-ben 10 fő, 1980-ban 16 fő, 1987-ben 20 fő alkotta a Testnevelés Tanszék oktatói gárdáját.

1995-ben azonban öt fő elbocsátásával a tanszéki oktatói létszám 15 főre csökkent, miközben az Általános testnevelés című tantárgy ideiglenesen szünetelt, valamint a hallgatói létszám is dinamikusan tovább emelkedett.

Jelenleg 18 fő oktató látja el 750 sportszakos hallgató sportszakmai képzését.

Az intézet tanárainak tudományos munkája

A Sporttudományi Intézet tudományos tevékenységét leginkább az oktatók tudományos fokozataival és címeivel jellemezhetjük. Az elmúlt években tanszékünkön két habilitációs eljárás zajlott le sikeresen (Dr.Szabó Béla 1998, Dr. Müller Anetta 2010), két kandidátusi fokozat (Dr. Szabó Béla és Kristonné dr. Bakos Magdolna), hat egyetemi doktori cím (Dr. Markos Tibor, Dr. Csillag Béla, Dr. Gallovits László, Dr. Honfi László, Dr. Rákos Etelka, Szilváné dr. Graffjódy Eszter), nyolc PhD (Honfi László, Müller Anetta, Fügedi Balázs, Bíró Melinda, Béres Sándor, Fritz Péter, Szatmári Zoltán) született. Jelenleg 4 PhD hallgatónk áll közvetlenül védés előtt. Ez a spotszakos képzésben országos szinten is példaértékű, ami a képzés tartalmi korszerűsítésében is kifejeződik, megjelenik.

Az 1997-ben lefolytatott akkreditáció során a testnevelés szak - az országban a tanárképző főiskolák között egyedülállóan - kiváló minősítést kapott Egerben. A Sporttudományi Intézet általában kétévente országos tudományos konferenciát rendez. Évente 25-30 publikáció jelenik meg.

2011-ben megalakult az Eszterházy Károly Főiskola Egészséges Társadalom Oktató-és Kutatócsoportja (ETOK). A Csoport az Eszterházy Károly Főiskola Sporttudományi Intézetének részeként, a főiskola hallgatói számára sporttudományi, egészségtudományi, egészségturisztikai és rekreációs tantárgyakat oktat, e-learning anyagokat készít, ami részben a fenti oktatómunkát segíti, részben pedig piacra is dobja azokat. Alap-és alkalmazott kutatásokat folytat a sporttudomány területén. Kiemelt feladatának tekinti az egészséges társadalom speciális humán erőforrás fejlesztési kérdéseinek vizsgálatát, ezen belül a tanulási és munkakörnyezetek, a cselekvő- és teljesítőképesség munkaerő vonatkozású kutatását.

A hallgatói és az oktatói létszám változása

A hallgatói létszám a Testnevelés Tanszék és a Sporttudományi Intézet életkorának előrehaladtával folyamatosan és fokozatosan emelkedett. A kezdeti 9 fős nappali tagozatos évfolyamok fokozatosan bővültek, a 70-es évek elejére elérték a 45 főt, a 80-as években 80 fős évfolyamokat indítottunk, 97-ben 100 fővel indult az első évfolyam, 1998-ban pedig 120 fős I. évfolyamunk lett, mindezt 15 szaktanár irányításával. Jelenleg 750 sportszakos hallgatónk van, 18 szaktanár oktatja őket.

Napjainkig mintegy 5000 sportszakos diplomát adtunk ki. A sportszakok piacképesek, évente 1100-1300 fő jelentkezik hozzánk.

Képzési és továbbképzési formák az intézetben

Már az alakulásakor folyt a nappali és levelező tagozatos képzés is. 1964-től kialakultak a hagyományos szakpárok: földrajz-testnevelés, biológia-testnevelés, matematika-testnevelés. Később bővült a szakpárok palettája: a testnevelés szakot párosítani lehetett matematikával, angollal, amerikanisztikával, franciával, némettel és magyarral is. 1997-től nappali tagozaton egyszakos testnevelő tanárképzés is indult.

2006-tól testnevelő-edző és sportszervező alapszakot, 2009-től testnevelő tanár mesterszakot és sportkommunikátor felsőfokú szakképzést, 2012-ben rekreációszervezés és egészségfejlesztés alapszakot, 2013-ban osztatlan testnevelő tanár mesterszakot indítottunk, ami széles paletta a jelentkezők számára.

A levelező képzésben, kezdetben alapképzés folyt, majd 1988-tól a kiegészítő képzés került előtérbe, főleg tanítóképző- és szakedzői diplomával rendelkezőknek. 1996-ban bevezetésre került levelező tagozaton is a 4 éves főiskolai szintű alapképzés, illetve a Testnevelési Egyetem képzési helyeként kétéves egyetemi szintű kiegészítő képzést is indíthattunk, és 12 éven keresztül folytattunk, amire igen büszkékvagyunk. A Testnevelési Egyetem Továbbképző Intézetének alap- és középfokú edzőképző központja is volt a tanszék több évtizeden keresztül. Az észak-magyarországi régió testnevelőinek továbbképzésében folyamatosan és rendszeresen részt veszünk.

A sportklub

Az Eszterházy Károly Főiskola Diák- és Szabadidősport Club (EKFSC) alapítási éve 1949. Az itt folyó munkát a sportszakos képzés szerves részének tekintjük, mivel a rendszeresen sportoló hallgatók nagy valószínűséggel jobb sportszakemberek lesznek, mint azok, akik nem sportolnak rendszeresen. A klub a megye legnagyobb egyesülete, taglétszáma közel 500 fő. Tizenegy szakosztállyal működik: atlétika, torna (női-férfi), úszás, kézilabda (női-férfi), kosárlabda (női-férfi), röplabda (női-férfi), vízilabda (férfi) sportágakban, többségében első-másodosztályú csapatokat és egyéni versenyzőket foglalkoztatva.

Döntően a sportklubban készülnek fel a hallgatók a Magyar Egyetemi és Főiskolai Országos Bajnokság (MEFOB) versenyeire, de szinte valamennyi sportágban indulnak ezeken a versenyeken (pl.: cselgáncs, tenisz, labdarúgás, vízilabda, triatlon, duatlon, asztalitenisz, tájfutás, súlyemelés, alpesi sí stb.). A MEFOB versenyein az egyik legeredményesebb magyar felsőoktatási intézmény vagyunk.

Hajdani élsportolóink (a teljesség igénye nélkül)

  • Pócsik Dénes, dr. Áncsán András, ifj. Katona József - vízilabda;
  • Erdélyi Éva, Ali Csaba - úszás;
  • Boros Zoltán, Kármán Katalin - tájfutás;
  • Rakusz Éva - kajak-kenu;
  • Nagy István, Pál Ilona, Gibicsár István, Csillag Levente - atlétika;
  • Kovács Péter, Matulai Zsuzsa, Horacsek Andrea, Gibala Erika, Nyeste Adrienn, Gál Róbert, Hetrovics Marcell, Czingli László, Berki Krisztián, Gombás Laura, - torna
  • Kulcsár Anita, Balogh Beatrix, Tóth Edmond, Bene Tamás, Laurencz Szabolcs - kézilabda;
  • Szélessy Judit - kosárlabda;
  • Farkas Zoltán - súlyemelés;
  • Petrity Rudolf - evezés;
  • Barna Márta - biatlon;
  • Repka Attila, Lőrincz Tamás - birkózás.

Jelenlegi élsportolóink (a teljesség igénye nélkül)

  • Gangl Edina, Czigány Dóra, Hegymegi Noémi, Zajácz Hanna, Antal Dóra, Bundschuh Erik, Bátori Bence, Bisztricsányi Dávid, Chilkó Márton, Kovács Gábor, Mezei Tamás - vízilabda;
  • Szabó Nándor, Rácz Attila - torna;
  • Kadler Viktor - kajak-kenu;
  • Gémesi Csanád - vívás;
  • Kotsis Edina - taekwondo;
  • Hellner Szelina - alpesi sí;
  • NB-I-es női kézilabda csapat játékosai;
  • NB-I-es férfi kosárlabda csapat játékosai;
  • OB-I/b-es férfi vízilabda csapat játékosai;
  • NB-I-es férfi kézilabda csapat játékosai.

Oktatás

Az Eszterházy Károly Főiskola Sporttudományi Intézetben jelenleg a következő szakok, képzési formák oktatásszervezése és oktatása zajlik, tejes idejű és részidejű képzési formában is:

  • Alapképzés
    • Rekreációszervezés és egészségfejlesztés
    • Sportszervező
    • Testnevelő-edző
  • Mesterképzés
    • Testnevelő tanár
  • Osztatlan tanárképzés
    • Testnevelő tanár

Az infrastruktúra bemutatása

Az Eszterházy Károly Főiskola négy kara korszerűen felszerelt előadótermekkel, szemináriumi helyiségekkel, laboratóriumokkal rendelkezik. A főiskolán 117 tanterem, előadóterem, továbbá 26 laboratórium segíti az oktatói munkát. Főiskolánk négy karán a képzéshez az alábbiak szerint alakul a tanteremfeltétel: 3 db nagyelőadó 240 fő, 5 db nagyelőadó 100-168 fő, 13 db kiselőadó, 60-95 fő és 97 db 15-55 fő befogadására alkalmas tanterem.

Saját, nagy múltú gyakorlóiskolánk van:

Eszterházy Károly Főiskola Gyakorló Általános Iskola, Középiskola és Alapfokú Művészeti Oktatási Intézmény, Eger.

A főiskola sportlétesítményei

Intézményünk szellemisége tükröződik az infrastruktúra kialakítása terén is. Az Eszterházy Károly Főiskola menedzsmentje komoly tervekkel rendelkezik a sporttudományi képzési területen. Ennek bizonyítéka, hogy az elmúlt öt évben több mint egy milliárd forintos sportinfrastruktúra fejlesztést, beruházást hajtott végre. Ma már az ország egyik sportlétesítményekkel legjobban ellátott felsőoktatási intézménye lettünk. A következőkben részletezzük sportlétesítményeinket.

Fedett sportlétesítmények

  • 1 db 28x48 m-es küzdőterű sportcsarnok, 200 fő részére lelátóval, 6 öltözővel, orvosi, edzői, játékvezetői szobákkal, erősítőteremmel és egy szemináriumi szobával. A küzdőtér függönnyel három részre osztható, egy időben akár három, labdás óra megtartására is alkalmas.
  • 1 db 52x8 m-es, rekortánnal borított futófolyosó, távolugró gödörrel és magasugró hellyel.
  • 1 db 36x18 m-es tornacsarnok, márkás tornaszerekkel, 3 nagyméretű öltözővel és egy 6x12 m-es táncteremmel.
  • 1 db fitnesz-centrum: mintegy 150 m2-en új, márkás erőfejlesztő gépekkel berendezve, 12 fő befogadására alkalmas aerobic/küzdősport szobával, szaunával, színvonalas női- és férfiöltözővel, műszerekkel felszerelt élettani-sportélettani laboratóriummal, fittségvizsgáló és életmód-szaktanácsadó helyiségekkel.
  • 1 db teniszcsarnok, benne 1 db műanyag borítású teniszpályával, 2 db fallabda pályával, szaunával, szoláriummal, asztalitenisz teremmel, aerobic teremmel, kondicionáló teremmel, büfével.

Szabadtéri sportlétesítmények

  • Műanyag borítású atlétika pálya: 400 m-es, 6 sávos rekortán borítású futópálya, 2 távolugró gödör, 1 magasugró hely, súlylökő-, gerelyhajító- és diszkoszvető dobóhelyek. Szertárépület is van hozzá.
  • Füves labdarúgó pálya, 100x60 m-es, 200 fős lelátóval.
  • Műfüves kispályás labdarúgó, futsal pálya, világítással.
  • 3 db műanyag borítású teniszpálya.

Megállapodás alapján az Európa szerte híres, Makovecz Imre által tervezett városi versenyuszodában tartjuk úszás és vízilabda foglalkozásainkat, kitűnő körülmények között.

A sporttudományi képzési terület szakjain az oktatásszervezést megkönnyíti, hogy ezek a sportlétesítmények egy helyen találhatók.

A létesítmények felszereltsége és sportszerellátottsága - a jelenleg nagyszámú, részidejű képzésben részesülő (levelező tagozatos), költségtérítéses hallgató miatt jelentkező jó bevételes tevékenység miatt - mennyiségi és minőségi szempontból is - kiválónak minősíthető.

Összegezve elmondható, hogy az Eszterházy Károly Főiskola kiváló infrastruktúrával rendelkezik a sporttudományi képzési terület szakjainak - köztük a Sportszervező alapszaknak - oktatásához.

Az Eszterházy Károly Főiskola infrastruktúrájának erőssége a könyvtár (Tittel Pál Könyvtár és Médiacentrum), amely a nyilvános könyvtári hálózat részeként tudományos és szakkönyvtári feladatokat lát el.(http://eklektika.ektf.hu/) A könyvtári állomány 2012. december 31-én 327945 kötet volt, amely gyakorlatilag minden tudományterületet lefed a főiskolán folyó oktatás sokszínűségének megfelelően.

A könyvtár heti 53 órában tart nyitva, számos szolgáltatás pedig napi 24 órában elérhető. Jelenleg 220 olvasóhelyet, 88 db internetkapcsolattal rendelkező számítógépet, 8 médiaeditáló munkaállomást, valamint fénymásolási és digitalizálási szolgáltatást biztosítunk olvasóink számára. Emellett rendelkezünk akadálymentes könyvtári infrastruktúrával, multimédiás technikával fogyatékkal élők számára is. A könyvtári terekben teljes körű wifi-lefedettség teszi lehetővé a saját eszközök használatát.

A könyvtári fejlesztések iránya az említetteket figyelembe véve az elektronikus szolgáltatások növelésére, a szolgáltatások hozzáférhetőségének szélesítésére irányul, igazodva a Portál Program, az Országos Digitalizálási Terv és az oktatási informatikai stratégia elképzeléseihez.

Szolgáltatási kínálatunk:

  • kölcsönzés (könyv, folyóirat, AV és elektronikus dokumentum, kotta)
  • könyvtárközi kölcsönzés
  • helybenhasználat
  • elektronikus dokumentumok, hang, kép és mozgókép dokumentumok használata és szerkesztése
  • elektronikus tananyagok szolgáltatása, használtatása
  • információszolgáltatás (elektronikus és cédulakatalógus, irodalomkutatás, témafigyelés)
  • tanórák (könyvtárhasználati és szakórák)
  • számítógéphasználat és Internethasználat (minden teremben vezetéknélküli hálózaton keresztül is)
  • rendezvények (kiállítás, konferencia)
  • másolatkészítés (fénymásolat, fotózás, digitális másolat)

Tájékozódás, tájékoztatás

A könyvtári dokumentumok kereshetőségét és szolgáltatását az e-Corvina integrált könyvtári rendszer biztosítja. A használók a könyvtár állományáról rendszer OPAC-ján keresztül tájékozódhatnak. (http://webpac.ektf.hu/WebPac/CorvinaWeb)

A közelmúlt fejlesztései során kialakításra került egy digitális intézményi repozitórium, amely lehetővé teszi az elektronikus dokumentumok hosszú távú megőrzését, visszakereshetőségét és szolgáltatását. Ezek mellett korszerű, RFID alapú azonosító rendszer könnyíti meg a nyilvántartást és a dokumentumok védelmét. A rendszer pontosan adminisztrálja a kölcsönzött könyvek paramétereit. Az önkölcsönző és a könyvvisszaadó egység segítségével hatékonyabbá és gyorsabbá teszi a használók kiszolgálását.

A könyvtári feladatokat 18 felsőfokú, szakirányú képzettséggel rendelkező munkatárs látja el.

A könyvtár által előfizetett nyomtatott folyóiratok száma megközelíti a 220 címféleséget. A könyvtár 5 elektronikus adatbáziscsomagra fizet elő:

  • GALE
  • JSTOR
  • EISZ
  • EBSCO
  • NAVA,

amelyeken belül több mint 20 adatbázis használatát biztosítja, sok száz folyóirat teljes szövegű elérhetőségével. Az új szolgáltatások között elindult az elektronikus tananyagtár feltöltése is.

A közelmúltban lezárult fejlesztések során a könyvtári terek alapterülete csaknem egyharmadával növekedett, jelenleg 1205 m2. A sikeres pályázati tevékenységek révén pedig a könyvtári állomány elektronikus feldolgozottsága megközelíti a 100%-ot.

Az Egri Sportmúzeummal (Sportdiplomáciai és relikvia gyűjtemény) való együttműködés keretében megkezdődött egy közös digitalizálási projekt, valamint megkezdődött Heves megye sportszakirodalmának, sajtóbibliográfiájának elérhetővé tétele, amely az oktatáshoz kíván segítséget nyújtani azáltal, hogy mind a tárgyismeret, mind a motiváció tekintetében egy élő gyakorló terepet biztosít a testnevelő szakos hallgatók számára.

Belépés